Celestion BL15-300X (4 Ohm)
Bass Cabinet Speaker
Celestion
Will be ordered for you as quick as possible
Free delivery in Switzerland
The BL15-300X(4) is a steel 15" inch bass guitar speaker that has industry-leading engineering built in, together with signature Celestion tone that you can feel with every single note.
General Specifications:
Nominal diameter: 15", 381mm
Power rating: 300W
Nominal impedance: 4Ω
Sensitivity: 96dB
Magnet type: Ferrite
Voice coil diameter: 2.5", 63.5mm
Coil material: Copper
Cone material: Kevlar loaded paper
Former material: Polyimide
Surround material: Cloth-sealed
Frequency range: 42-3500Hz
Xmax: 0.16", 4.25mm
Gap depth: 0.31", 8mm
Voice coil winding width: 0.64", 16.5mm
Small Signal Parameters:
D: 0.33m/12.99in
Fs: 48.1Hz
Mms: 82.39g/2.91oz
Qms: 2.99
Qes: 1.004
Mmd: 68.24g/2.41oz
Qts: 0.751
Re: 3.15Ω
Vas: 137.7lt/4.86cu.ft.
BI: 8.83Tm
Cms: 0.133mm/N
Rms: 8.327kg/s
Le (at 1kHz): 0.45mH
Mounting Information:
Cut-out diameter: 13.8", 351mm
Diameter: 15.2", 385mm
Mounting slot dimensions: 0.36x0.24", 9.2x6.2mm Ø
Mounting slot PCD: 14.5", 369mm
Number of mounting slots: 8
Overall depth: 6.4", 162mm
Unit weight: 10.6lb, 4.8kg
Product Dimensions
Depth
406mm
Width
406mm
Height
178mm
Product Details
Product Number
201385
Brand
Celestion
Series
Bass
Category
Bass Cabinet Speaker
Brand Category
Celestion - Bass Cabinet Speakers
Relevancy rank in Category Bass Cabinet Speaker
4 of 11
Date
March 2020
Dimension
Weight
5.68kg
Box Width
406mm